هوش مصنوعی (AI) چیست؟ به زبان ساده

علاقه مندی

0 مورد

زمان مطالعه

10 دقیقه

نظرات

بدون نظر

دسته بندی

تاریخ انتشار

12 آذر 1402

عنوان های مقاله

هوش مصنوعی چیست؟ Artificial intelligence یا AI از رایانه ها و ماشین ها برای تقلید از توانایی های حل مسئله و تصمیم گیری ذهن انسان استفاده می‌کند. این تکنولوژی شبیه سازی فرآیندهای هوش انسانی توسط ماشین ها به ویژه سیستم های کامپیوتری است. کاربردهای خاص آن شامل سیستم های خبره، پردازش زبان طبیعی، تشخیص گفتار و بینایی توسط ماشین است.

هوش مصنوعی (Artificial intelligence) چیست؟

ai چیست؟ آیا منظور همان ربات های انسان نما هستند؟ این تکنولوژی چگونه کار و  یا فکر می‌کند؟ آیا نسل بشریت در آینده در خطر است؟ در این مطلب به همه این سوالات پاسخ خواهیم داد. اما  ابتدا تعریفی دقیق‌تر از این‌که هوش مصنوعی چیست داشته باشیم. می‌توان گفت همه به جز ساده‌ترین رفتار انسان به هوش نسبت داده می‌شود، در حالی که حتی پیچیده‌ترین رفتار حشرات معمولاً به عنوان نشانه ای از هوش تلقی نخواهد شد. Artificial intelligence (AI) شاخه‌ای گسترده از علوم کامپیوتر است که با ساخت ماشین‌های هوشمند، قادر به انجام وظایفی است که معمولاً به هوش انسانی نیاز دارند.

به عبارتی دیگر ai به ماشین‌ها اجازه می‌دهد تا توانایی‌های ذهن انسان را مدل‌سازی کنند یا حتی آن‌ها را بهبود بخشند. از توسعه خودروهای خودران تا گسترش ابزارهای Ai مانند ChatGPT و Google’s Bard و غیره. این تکنولوژی درست مانند ذهن انسان شبیه سازی شده و می‌تواند درک کند، منطقی فکر و یا تصمیم بگیرد. این تکنولوژی به طور فزاینده‌ای به بخشی از زندگی روزمره تبدیل می‌شود و در آینده‌ای نه چندان دور انسان‌ها و شرکت‌ها در هر صنعتی در آن سرمایه گذاری خواهند کرد.

هوش مصنوعی چیست

هوش مصنوعی چگونه کار می کند؟

از آنجایی که هیاهو در مورد این تکنولوژی به شدت سرعت گرفته است، کاربران در تلاش برای نحوه استفاده محصولات و خدمات خود از آن هستند. اغلب، آنچه آنها به عنوان AI از آن یاد می‌کنند، به سادگی جزئی از فناوری است، مانند یادگیری ماشین.  هوش مصنوعی به پایه ای از سخت افزار و نرم افزار تخصصی برای نوشتن و آموزش الگوریتم‌های یادگیری ماشین نیاز دارد. هیچ زبان برنامه نویسی به تنهایی مترادف با آن نیست، اما پایتون، R، جاوا، سی پلاس پلاس و جولیا دارای ویژگی های محبوب توسعه دهندگان آن هستند.

به طور کلی، سیستم‌های AI با دریافت مقادیر زیادی از داده‌های آموزشی برچسب‌گذاری‌شده، تجزیه و تحلیل داده‌ها برای الگوها و استفاده از این الگوها برای پیش‌بینی وضعیت‌های آینده کار می‌کنند. به این ترتیب، یک ربات چت که با نمونه هایی از متن تغذیه می شود، می‌تواند یاد بگیرد که  چگونه تبادلات واقعی با افراد ایجاد کند، یا یک ابزار تشخیص تصویر می تواند با مرور میلیون ها مثال، شناسایی و توصیف اشیاء در تصاویر را بیاموزد. تکنیک‌های جدید Ai که به سرعت در حال بهبود هستند می‌توانند متن، تصاویر، موسیقی و سایر رسانه‌های واقعی را  نیز خلق کنند.

تفاوت بین هوش مصنوعی با انسان، یادگیری ماشین و یادگیری انسان

اما تفاوت هوش مصنوعی و هوش انسانی در چیست؟  اگر بتوانیم آن را از نظر طبیعت مقایسه کنیم، هوش انسانی قصد دارد با استفاده از ترکیبی از رویه‌های شناختی متمایز به محیط‌های مدرن بازنگری کند، در حالی که این تکنولوژی قصد دارد دستگاه‌هایی ایجاد کند که می‌تواند رفتار انسان را تقلید کند و اعمالی شبیه انسان انجام دهد.

 1. تفاوت ساده این است که انسان ها از مغز، توانایی تفکر، حافظه خود استفاده می کنند، در حالی که ماشین‌های ai  به داده هایی که به آنها داده می شود بستگی دارند.
 2. همانطور که همه ما می دانیم که انسان ها از اشتباهات گذشته درس می گیرند و ایده های هوشمندانه و نگرش های هوشمندانه اساس هوش انسان است. از این رو، این نکته صرفاً به این دلیل است که ماشین ها نمی توانند فکر کنند و از گذشته درس بگیرند. آنها می توانند از اطلاعات و از طریق آموزش منظم بیاموزند، اما هرگز نمی توانند به روش تفکر منحصر به فرد انسان دست یابند.
 3. این تکنولوژی برای سازگاری با تغییرات جدید به زمان بیشتری نیاز دارد در حالی که انسان می تواند به راحتی با تغییرات سازگار شود و این باعث می شود افراد بتوانند چندین توانایی را بیاموزند و به دست آورند.
 4. کامپیوترهای مدرن معمولاً 2 وات انرژی مصرف می کنند در حالی که مغز انسان حدود 25 وات انرژی مصرف می کند.
 5. ماشین‌ها می‌توانند داده‌های بیشتری را در مقایسه با انسان‌ها با سرعت بیشتری مدیریت کنند. در حال حاضر، انسان نمی تواند سرعت کامپیوترها را شکست دهد.
 6. هوش مصنوعی توانایی انتخاب کدهای اجتماعی و هیجان‌انگیز مرتبط را ندارد. افراد در تعاملات اجتماعی بسیار بهتر هستند، زیرا می توانند داده های تحصیلی را توسعه دهند، خودآگاهی داشته باشند و نسبت به احساسات دیگران ظریف‌تر باشند.

 

انواع  هوش مصنوعی و  کاربردهای آن

هوش مصنوعی را می‌توان به دو دسته ضعیف یا قوی طبقه بندی کرد. نوع ضعیف برای انجام یک کار خاص طراحی و آموزش داده شده است. ربات‌های صنعتی و دستیاران شخصی مجازی مانند سیری اپل از هوش مصنوعی ضعیف استفاده می‌کنند. نوع قوی، همچنین به عنوان هوش عمومی مصنوعی (AGI) شناخته می‌شود، برنامه‌ریزی را توصیف کرده که می تواند توانایی‌های شناختی مغز انسان را تکرار کند.

 • بینایی ماشین

این فناوری به ماشین توانایی دیدن می دهد. بینایی ماشین با استفاده از دوربین، تبدیل آنالوگ به دیجیتال و پردازش سیگنال دیجیتال، اطلاعات بصری را ضبط و تجزیه و تحلیل می کند.

 • پردازش زبان طبیعی (NLP)

 این پردازش زبان انسان توسط یک برنامه کامپیوتری است. یکی از قدیمی‌ترین و شناخته‌شده‌ترین نمونه‌های NLP، تشخیص هرزنامه است. رویکردهای فعلی NLP مبتنی بر یادگیری ماشینی است. وظایف NLP شامل ترجمه متن، تجزیه و تحلیل احساسات و تشخیص گفتار است.

 • رباتیک

 این رشته مهندسی بر طراحی و ساخت ربات‌ها تمرکز دارد. ربات‌ها اغلب برای انجام کارهایی استفاده می‌شوند که انجام آنها یا انجام مداوم آنها برای انسان دشوار و یا خطرناک است. به عنوان مثال، ربات ها در خطوط مونتاژ تولید خودرو یا توسط ناسا برای جابجایی اجسام بزرگ در فضا استفاده می شوند. محققان همچنین از یادگیری ماشینی برای ساخت روبات‌هایی استفاده می‌کنند که می‌توانند در محیط‌های اجتماعی تعامل داشته باشند.

 • ماشین های خودران

 وسایل نقلیه خودران از ترکیبی از بینایی کامپیوتر، تشخیص تصویر و یادگیری عمیق برای ایجاد مهارت‌های خودکار برای هدایت یک وسیله نقلیه در حالی که در یک خط معین می‌مانند و اجتناب از موانع غیرمنتظره مانند عابران پیاده استفاده می‌کنند.

 • تولید متن، تصویر و صدا

 تکنیک‌های هوش مصنوعی که انواع مختلفی از رسانه‌ها را از پیام‌های متنی ایجاد می‌کنند، به‌طور گسترده در سراسر کسب‌وکارها به کار می‌روند تا طیف به ظاهر نامحدودی از انواع محتوا از هنر واقعی واقعی گرفته تا پاسخ‌های ایمیل و فیلمنامه‌ها را ایجاد کنند. ابزارهای مختلفی از Ai در حال حاضر وجود دارد که برای کاربران تولید محتوا، تصویر و صدا می‌کند.

چرا هوش مصنوعی مهم است؟

هوش مصنوعی به دلیل پتانسیل آن برای تغییر نحوه زندگی، کار و بازی در دنیا مهم است. این به طور موثر در تجارت برای خودکار کردن وظایف انجام شده توسط انسان، از جمله خدمات مشتری، تولید سرنخ، تشخیص تقلب و کنترل کیفیت استفاده شده است. در تعدادی از زمینه ها، Ai می تواند وظایف را بسیار بهتر از انسان ها انجام دهد. به ویژه هنگامی که صحبت از وظایف تکراری و جزئیات محور می شود، مانند تجزیه و تحلیل تعداد زیادی از اسناد قانونی برای اطمینان از پر شدن صحیح فیلدهای مربوطه، ابزارهای ai اغلب کارها را به سرعت و با خطاهای نسبتا کمی تکمیل می کنند.

به دلیل مجموعه داده‌های عظیمی که می‌تواند پردازش کند، Ai همچنین می‌تواند به شرکت‌ها بینش‌هایی درباره عملیات‌هایشان بدهد که ممکن است از آن‌ها اطلاعی نداشته باشند. جمعیت ابزارهای مولد این تکنولوژی که به سرعت در حال گسترش است در زمینه هایی از آموزش و بازاریابی گرفته تا طراحی محصول مهم خواهد بود.

در واقع، پیشرفت‌ها در تکنیک‌های آن نه تنها به افزایش کارایی کمک کرده است، بلکه دری را برای فرصت‌های تجاری کاملاً جدید برای برخی از شرکت‌های بزرگتر باز کرده است. قبل از موج فعلی Ai، تصور استفاده از نرم افزار کامپیوتری برای اتصال به تاکسی ها سخت بود، اما اکنون در سراسر دنیا شاهد آن هستیم.

Artificial intelligence در بسیاری از بزرگ‌ترین و موفق‌ترین شرکت‌های امروزی، از جمله آلفابت، اپل، مایکروسافت و متا، که از فناوری‌های Ai برای بهبود عملکرد و پیشی گرفتن از رقبا استفاده می‌شود، به مرکزیت تبدیل شده است. به عنوان مثال، در گوگل، زیرمجموعه آلفابت، هوش مصنوعی در موتور جستجوی آن، خودروهای خودران Waymo و Google Brain که معماری شبکه عصبی ترانسفورماتور را اختراع کرد که زیربنای پیشرفت‌های اخیر در پردازش زبان طبیعی است، مرکزی است.


مزایا و معایب هوش مصنوعی چیست؟

اکنون که دانستید هوش مصنوعی چیست با مزایای و معایب آن نیز آشنا شوید.در زیر برخی از مزایا  و معایب آن آورده شده است.

مزایا:

 • افزایش سرعت در فعالیت‌ها

شبکه‌های عصبی مصنوعی و فناوری‌های Ai به سرعت در حال تکامل هستند، در درجه اول به این دلیل که هوش مصنوعی می‌تواند حجم زیادی از داده‌ها را بسیار سریع‌تر پردازش کند و پیش‌بینی‌ها را دقیق‌تر از آنچه که انسان ممکن است انجام دهد. در حالی که حجم عظیم داده های ایجاد شده به صورت روزانه یک محقق انسانی را نابود می کند، برنامه های کاربردی با استفاده از یادگیری ماشینی می توانند این داده ها را گرفته و به سرعت آن ها را به اطلاعات قابل اجرا تبدیل کنند.

 • استفاده در مشاغل 

این تکنولوژی در بسیاری از مشاغل تاثیر گذاشته و کمک شایانی به آن‌ها داشته است. به عنوان مثال ثابت شده است که AI در علم پزشکی و تشخیص سرطان‌های خاص، از جمله سرطان سینه و ملانوما، اگر بهتر از پزشکان نباشد، به همان اندازه خوب است. همچنین در سایر مشاغل طراحی و گرافیک، برنامه نویسی، تولید محتوا و … کاربرد دارد . کار انسان را ساده‌تر و سریع تر کرده است.

 • کاهش زمان تجزیه و تحلیل

 هوش مصنوعی به طور گسترده در صنایع داده، از جمله بانکداری و اوراق بهادار، داروسازی و بیمه استفاده می شود تا زمان تجزیه و تحلیل مجموعه های کلان داده را کاهش دهد. به عنوان مثال، خدمات مالی به طور معمول از این تکنولوژی برای پردازش درخواست های وام و کشف تقلب استفاده می کنند.

 • صرفه جویی در نیروی کار و افزایش بهره وری

این تکنولوژی می‌تواند با نیروی کار کمتر بهره‌وری بیشتری را به ارمغان بیاورد.

 • افزایش رضایت مشتری

این تکنولوژی می‌تواند محتوا، پیام‌ها، تبلیغات، توصیه‌ها و وب‌سایت‌ها را برای مشتریان فردی شخصی‌سازی کند.

 • خدمات 24 ساعته

عوامل مجازی مبتنی بر Ai همیشه در دسترس هستند. برنامه های آن نیازی به خوابیدن یا استراحت ندارند و خدمات 24 ساعته ارائه می دهند.

معایب:

حال که دانستید مزایا هوش مصنوعی چیست باید بدانید که هر تکنولوژی همراه مزایای خود ، معایبی را نیز به همراه خواهد داشت. در زیر برخی از معایب این تکنولوژی آورده شده است.

 • گران بودن این تکنولوژی سبب شده که  استفاده از امکانات آن برای همه ممکن نشود.
 • استفاده از Ai به تخصص فنی عمیق نیاز دارد.
 • داشتن اطلاعات محدود به زمان
 • عدم توانایی تعمیم از یک کار به کار دیگر.
 • مشاغل انسانی را حذف کرده و نرخ بیکاری را افزایش می دهد.

مزایا و معایب هوش مصنوعی

Artificial intelligence و نگرانی های آینده 

اکنون دانستید هوش مصنوعی چیست اما چرا نگرانی هایی با خوب به همراه دارد؟ برخی از کارشناسان این صنعت استدلال کرده‌اند که اصطلاح ai بیش از حد با فرهنگ عامه مرتبط است، این امر باعث شده است عموم مردم انتظارات نامحتملی در مورد اینکه چگونه توسط آن محیط کار و زندگی را دگرگون کنند داشته باشند. بسیاری از کارکنان و صاحبان کسب و کارها نگران از دست دادن کار و فعالیت خود هستند، اما  این تکنولوژی اعلام کرده است ما در کنار انسان‌ها به بهبود فعالیت و کسب و کار آن ها‌ کمک خواهیم کرد.

برخی از محققان و بازاریابان امیدوارند برچسب هوش افزوده، که مفهومی خنثی‌تری دارد، به مردم کمک کند تا درک کنند که بیشتر پیاده‌سازی‌های هاین هوش ضعیف بوده  و می‌تواند به سادگی محصولات و خدمات آن‌ها را بهبود بخشند. به عنوان مثال می توان به نمایش خودکار اطلاعات مهم در گزارش های هوش تجاری یا برجسته کردن اطلاعات مهم در پرونده های حقوقی اشاره کرد. پذیرش سریع ChatGPT و Bard در سراسر دنیا نشان دهنده تمایل به استفاده از این تکنولوژی برای حمایت از تصمیم گیری انسانی است. آینده ای که توسط یک ابر هوش مصنوعی اداره شود بسیار فراتر از توانایی مغز انسان برای درک آن یا نحوه شکل دادن به واقعیت ما است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 14 =

کاربر عزیز پیام شما با موفقیت ارسال شد. منتظر پاسخ باشید.